O autorze
Temida w wersji light –pierwszy blog pisany przez administrację

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ministerstwo Sprawiedliwości
Osoby pokrzywdzone przestępstwem, które nie wiedzą jakie kroki powinny podjąć w swojej sytuacji, od dziś do soboty, mogą zgłaszać się na bezpłatne dyżury. W każdym województwie można spotkać się m.in. z: radcą prawnym, kuratorem sądowym, prokuratorem, policjantem, mediatorem i z psychologiem.

Dyżury specjalistów zostały zorganizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 18, a w sobotę do godziny 13. Warto zaznaczyć, że do akcji przyłączyły się liczne środowiska prawnicze i instytucje, takie jak: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna oraz Komenda Główna Straży Granicznej. Dzięki temu, w czasie „Tygodnia” można skorzystać z bezpłatnej porady udzielanej przez przedstawicieli tych środowisk, dzięki czemu świadczona pomoc może być interdyscyplinarna i dotyczyć różnych etapów postępowania.

„Tydzień” jest organizowany od 15 lat. Początkowo, były to przede wszystkim dyżury w sądach, podczas których sędziowie i aplikanci sądowi udzielali bezpłatnych informacji prawnych. Okazało się jednak, że ta formuła nie do końca się sprawdziła. Sędziowie zwracali się do nas z zastrzeżeniem, że sądy to nie jest najlepsze miejsce do prowadzenia tego typu akcji, zdarzało się (szczególnie w mniejszych miejscowościach), że sędzia, który udzielał informacji osobie pokrzywdzonej później orzekał w jej sprawie. Ponadto, po zakończeniu "Tygodnia" osoby pokrzywdzone nie wiedziały dokąd na dalszym etapie mogą zwrócić się po pomoc i czy taka pomoc w ogóle jest możliwa.

Korzystając ze współpracy z organizacjami pozarządowymi, z którymi od 2009 roku Ministerstwo Sprawiedliwości tworzy Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw, zaproponowaliśmy aby zmienić formułę „Tygodnia”. Obecnie, dyżury specjalistów odbywają się przede wszystkim w siedzibach organizacji pozarządowych – siedzibach głównych, a także innych miejscach: punktach pomocy, filiach, w których pomoc dla osób pokrzywdzonych dostępna jest także po zakończeniu „Tygodnia”, przez cały rok.


Szczegółowe informacje, wraz wykazem dyżurów można pobrać tutaj
lub na stronie pokrzywdzeni.gov.pl.
Przypomnijmy, że w roku ubiegłym z bezpłatnej pomocy w ramach Tygodnia skorzystało 2148 osób.

dr Marzena Kruk
Naczelnik Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i ds. Promocji Mediacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...